engel-siz-misiniz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Okullarda engellilerin ulaşımına yönelik ne gibi düzenlemeler var

Okullarda engellilerin ulaşımına yönelik ne gibi düzenlemeler var Empty Okullarda engellilerin ulaşımına yönelik ne gibi düzenlemeler var

Mesaj  ali Perş. Mayıs 20, 2010 9:40 pm

EĞİTİM

Engellilerin toplumla bütünleşmesinin önündeki bir diğer engel de eğitim konusunda karşılaştıkları sorunlardır. Tüm ülkelerde eğitim sistemi, öncelikle, nüfusun engelli olmayan kesimi için planlanıp uygulanmaktadır. Böylece daha en baştan eğitim sistemi, engellileri dışlayan bir anlayışa sahip olmakta; daha sonra da engellileri eğitim sistemiyle bütünleştirecek çeşitli programlar geliştirilmeye çalışılmaktadır
Standart Kurallara göre (kural 6) engelliler de diğer bireyler gibi ilk, orta ve yükseköğrenim olanaklarından yararlanacaklardır. Zorunlu eğitim herkes gibi engellileri de kapsayacaktır. En çok ihmal edilen konulardan biri de engelli çocukların okul öncesi eğitimidir. Ayrıca yetişkin engelliler için örgün ve yaygın eğitim olanakları da son derece sınırlıdır. Engellilerin eğitiminde sorumluluk alacak meslek elemanlarının (özel eğitimci, rehber danışman, sosyal hizmet uzmanı) yeterli sayıda ve donanımda yetiştirilmeleri gerekir, öte yandan eğitim kurumlarının engellilerin de varlığını hesaba katacak fiziksel düzenlemelere sahip olması, bu kurumlara kolay ulaşım için gerekli önlemlerin alınması, engellilerin özel eğitimi için gerekli ders araç-gereçlerinin hazırlanması gibi konular engellilerin toplumla bütünleşmeleri önündeki ciddi engeller olarak yaşanmaktadır.

ENGELLI BIR ARKADAŞIMIZIN YAŞADIĞI BIR SORUN:
FERHAT ARSLAN MERSİN (DİHA) - Mersin’de girdiği Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nda (OKS) Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi’ni kazanan bedensel engelli Ersin Lale, ulaşım engeline takıldı. Kazandığı okula hiçbir şehir içi ulaşım aracının gitmediğini ve okul servisinin bulunmadığını belirten baba Hatip Lale, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile okul idaresine yaptığı yardım başvurusundan olumsuz yanıt aldı.

ULAŞIM, FIZIKSEL ÇEVRE VE KONUT
Yaşanılan konuttan tüm kamusal yaşam alanlarına, ve ulaşım araçlarına kadar tüm çevresel unsurların engellilerin özellikleri ve gereksinimleri dikkate alınarak tasarlanmadığı bir gerçektir. Yollar, kaldırımlar, kamu binaları, parklar ve bahçeler, okullar, içinde yaşanılan konutlar, ulaşım araçları ve bunun gibi daha bir çok fiziksel çevre unsuru, engellilerin topluma katılmasının önünde ciddi birer engel oluşturmaktadır. Böylece sahip olduğu engeli nedeniyle hareket yeteneği sınırlanmış insanların bu ve benzeri sebeplerle yaşadıkları sınırlama daha da pekişmektedir. Bunun anlamı Hareket yeteneği sınırlanan bireyin toplumsal yaşamdan dışlanmasıdır. Oysa bütün bunlar, engellilerin topluma katılmasını, toplumla bütünleşmesini kolaylaştıracak bir biçimde tasarlanabilir ve geliştirilebilir

YAPILAN BİR EYLEM
Zonguldak’ta, bedensel ve görme engelli 44 yaşındaki Abdurrahman Gençoğlu, yolların ve kaldırımların engellilerin yaşamını daha da zorlaştırdığını belirterek, kentin en işlek caddesinde tekerlekli sandalyesiyle trafiğe çıkarak eylem yaptı. Bir ara kaldırıma çıkmak isterken sandalyesiyle geriye düşen Gençoğlu’nu çevredekiler kaldırdı. Gençoğlu şöyle konuştu; “Bu şehirde engellilerin yaşamaya hakkı yok mu? Kimse bize sahip çıkmıyor, derdimizi bilmiyor, ilgilenmiyor. Bu durum hem beni, hem de diğer engellileri çok sıkıntıya sokuyor. Bu yüzden sokağa çıkamaz hale geldik. Yetkililer her seferinde caddelerin engellilere uygun olduğunu ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ediyor. Ancak bizleri bu tür yalanlarla avutuyorlar. Çünkü bir kaç yere yapılan engelli kaldırım çıkışları haricinde başka bir düzenleme yapılmıyor. Yaptığım bu eylem ile yetkilileri engellilere karşı daha duyarlı olmaya davet ediyorum.” (dha)

ali

- Similar topics