Medyada engellilik konusu nasıl işleniyor deryanın konusu

Aşağa gitmek

Medyada engellilik konusu nasıl işleniyor deryanın konusu

Mesaj  ali Bir Perş. Haz. 10, 2010 10:44 pm

ULUSLAR ARASI ALANDA ENGELLİLER

Uluslararası Engelliler Günü (International Day of Disabled Persons) 1992 yılından bu yana 3 Aralık gününde Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.
Amaçlar:
• Engelli kişilerin insan haklarını yüceltmek ve arttırmak;
• Engelli kişilere ekonomik ve sosyal imkânlar sağlamak;
• Engelli kişilere yönelik organizasyonları geliştirmek ve desteklemek.
Avrupa kentleri engelliler düşünülerek yeniden tanzim edilmiştir. Oysa bizde sokaklar, caddeler, alışveriş merkezleri, otobüsler, trenler engelliler için bir başka engeldir. Dünya Engelliler Günü’nde bu sorunlar yeniden hatırlatılır.
Tüm dünyada “3 Aralık Engelliler Günü” olmasının amacı:
Toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamaktır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre dünya nüfusunun 500 milyonu engelli. Türkiye’deyse nüfusun yüzde 12.29’u yani 8,5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45.
Bağımsız yaşam olanaklarının geliştirilmesi, eğitim imkanlarının sağlanması, iş imkanlarının yaratılması, eşit haklara sahip olma bu organizasyonun dünya çapında engellilere yönelik fayda sağlamaya yoğunlaştığı alanlardır.

ali

Mesaj Sayısı : 12
Kayıt tarihi : 14/03/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz