Devletin engellilere sağladığı sanatsal imkanlar ve ulaşılabilirlik

Aşağa gitmek

Devletin engellilere sağladığı sanatsal imkanlar ve ulaşılabilirlik

Mesaj  ali Bir Perş. Mayıs 20, 2010 9:50 pm

ENGELLİLERE DEVLET OLANAKLARI

Sakatlık aylığı: Çalışma ve işgörme gücünün %40 ile %70 arasında kaybetmiş muhtaç sakatlara bağlanan aylıklardır. Aylık bağlanabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak, çalışma ve işgörme gücünü en az %40 oranında kaybettiklerini tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Malullük aylığı: Çalışma ve işgörme gücünü %70’in üzerinde kaybetmiş muhtaç sakatlara bağlanan aylıklardır. 18 yaşını doldurmuş olmak, başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde malul olduğunu tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Kat Mülkiyeti - Emlak Vergisi: Brüt 200 m2’yi aşmayan tek bir konuta sahip olan özürlü bu konutu için emlak vergisi ödemeyecektir. Özürlülerin yaşamı için zorunluluk göstermesi hâlinde, apartman veya sitelerde proje tadili karara bağlanacaktır. Özürlünün talebi üzerine bina güvenliğinin tehlikeye sokulmadığını bildirir komisyon raporuna istinaden ilgili mercilerden alınacak tasdikli proje değişikliğine göre inşaat, onarım ve tesis yapılacaktır

• Ailesinde sakat bulunan ücretliler de sakatlık indiriminden yararlanacaklardır.
• Serbest meslek erbabı olarak çalışan özürlüler de sakatlık indiriminden yararlanacaktır.
• Ailesinde sakat bulunan serbest meslek erbabı da aynı şartlarla sakatlık indiriminden yararlanabilecektir.
• Basit usulde vergilendirilen özürlülerden ücretli duruma girmeksizin imalat ve tamirat ve küçük sanat işleriyle uğraşan özürlüler sakatlık indiriminden yararlanabileceklerdir.

ali

Mesaj Sayısı : 12
Kayıt tarihi : 14/03/10

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz